« Tagasi

Haapsalu linnas on märgatud Lusitaania teetigu

Endla ja Kreutzwaldi tänavalt on tulnud info, et lusitaania teetigu on leitud seal suuremal hulgal.
 
Tavalised võtted nende tõrjeks on:
 
Teha pidevalt tõrjet kogu alal, kus teod elavad (sh kaasata kõiki naabreid ka kaugematelt kruntidelt).
Tõhusaim meetod on klaaspurki/metallämbrisse kokku korjamine ja keeva veega hävitamine.
Samuti soovitatakse 5 liitrisesse veepudelisse põhja paar kilo soola lisada ja leitud teos sinna visata.
Keeva veega hukatud teod võib ise kompostida või panna biolaguneva prügi konteinerisse. Soolaga hukatud loomad peaks panema üldprügisse, kuna sool rikub kompostimisel toodetava mulla.
Korjata tuleks neid just nö halva ja vihmase ilma korral, kui teod on liikvel ja paremini märgatavad, kuivemal ajal õhtuhämaruses või varahommikul kui õues on veel niiskem.
Aiast eemaldada tigudele sobivad varjumiskohad, kõik leitud teod ja teomunad hävitada (meenutavad kobarat valgeid või kollakaid ca 3-4mm läbimõõduga pärleid).
Sügisel esimeste külmade ajal on soovitav läbi kaevata soojemad kohad nagu maja ja kasvuhoone serv, kompostikast, kus teod külma eest varjuda üritavad.
Füüsiliseks tõkkeks on hea „teoaed". Selleks on siis vajalik kogu krunt või osa sellest ümbritseda maasse surutud aiaga, mis ca 25 cm kõrge ja ülemine osa ca 5 cm ulatuses maaga paralleelseks või veel allapoole keeratud, mis ulatuks väljapoole. Teoaia servad säilitada madalmuruna, kuna muidu saavad nälkjad mõõda pikki rohukõrsi piirdest üle ronida. Teoaed peaks olema vask- või tsinkplekist, kuna materjalina on see tigudele ärritav ja kõverdatud serva all pea alaspidi neile roomata ei meeldi.
Sõltuvalt olukorrast võib kasutada ka teokraanuleid, kuid nendega on tõrje kallis (vajalik peale iga vihma uuesti neid panna). Samuti võivad need ohtlikuks saada muudele aias liikuvatele loomadele (siilid, lemmikloomad). Seega neid esimese asjana kunagi ei soovitaks!
Kõige tõhusam on tõrje, kui seda alustada juba kevadel, sest enamus tigusid talvel hukkub. Ning siis regulaarselt korjates on võimalik suvist „teouputust" ära hoida.
NB! ENNE ÜLALTOODUD TÕRJEMEETODEID KASUTUSELE VÕTTU TULEB TEHA KINDLAKS, ET TEGEMIST ON KINDLALT LUSITAANIA TEETEOGA! Selleks tuleks saata nälkjast pilt ja selle leiukohast info e-postile alien@envir.ee. Kuidas lusitaania teetigu välja näeb, saab lugeda lisatud brošüürist.
 
 
Kaardirakendus, kustkaudu saab teavitada teo leiukohast: https://survey123.arcgis.com/share/f50da40017564ae28439e93aefc44159