« Tagasi

Viis küsimust klaaspakenditest

Kuhu panna veinipudelid ja supipurgid?

Klaaspakendite – pudelite ja purkide eraldi kogumine on äärmiselt mõistlik – klaas on kõige jätkusuutlikum pakendimaterjal, seda saab korduvalt ja lõputult taaskasutada ilma, et kvaliteet halveneks. Kõik klaaspurgid ja -pudelid, mille kogute kodus eraldi ja viite klaasikogumiskonteinerisse, lähevad uute klaastoodete valmistamiseks.

Kuidas Eestis klaaspakendeid kogutakse?

Täna on üle Eesti umbes 2000 klaasikonteinerit kortermajade juures, lisaks umbes 3000 avalikku klaasikonteinerit. See on supertulemus – nii oleme saanud suunata väga puhast klaasmaterjali otse ringlusesse. Kui veel mõni aasta tagasi juhtus tihti, et klaaspakendikonteineritesse pandi ka valesid jäätmeid ning konteineri sisu oli mõnikord rikutud, siis tänaseks on inimeste teadlikkus oluliselt paranenud ning klaaspakendid on üldiselt väga puhtalt ja hästi liigiti kogutud – inimestele meeldib klaasi liigiti kogumine.

Kuidas Haapsalus klaaspakendeid ära anda?

Ka Haapsalus on võimalik nüüd klaaspakendeid mugavamalt ära anda. Avalikke konteinereid, kuhu võivad kõik panna oma klaaspudeleid ja -purke, on lisandunud üle linna 20. Lisaks on kõikidel kortermajadel võimalus tellida klaasikonteiner oma teiste jäätmekonteinerite juurde – konteineri tühjendus on väga soodsa hinnaga, 90% soodsamalt kui segajäätmete konteineri tühjenduse tasu ehk sentide eest.

Miks klaas nii eriline on?

Klaasi valmistamine algab liivast, mis tähendab, et klaasi tootmiseks ei kasutatakse toormaterjalina fossiilseid kütuseid. Kokku kogutud kasutatud klaaspakendid sulatatakse ning kasutatakse uute toote tegemisel – oluline on aga siinjuures eriti see, et klaasi tootmine kasutatud klaasist kulutab vähem energiat, kui uue tootmine liivast.

Niisiis, ära viska klaaspakendit segaolme- või ka segapakendikonteinerisse, vaid kogu see eraldi ja pane klaasikonteinerisse.

Miks peaks klaasi kõikidest teistest materjalidest eraldi koguma?

Kõige mõistlikum on koguda pudelid ja purgid eraldi kõikidest teistest jäätmeliikidest ja panna otse klaasikonteinerisse, kuna nii on klaaspakend kõige puhtam ja selle saab suunata otse ringlusesse. Sortimis- ja ringlustehased on siinsamas Eestis – klaasipealinn Järvakandis.

Kui panna klaaspakend segaolmejäätmete konteinerisse, läheb väärtuslik ressurss täiesti raisku, kui aga segapakendikonteinerisse, jõuba klaas materjalina ringlusse küll, aga pikemat teed pidi ja kuni 50% võib minna kaduma. Segapakendikonteinerist viiakse pudel ja purk koos teiste pakendijäätmetega prügi pressiva autoga esmalt sortimisliinile, kus klaas sõelutakse välja ja suunatakse küll edasi samuti ringlusesse, kuid tihti on seal klaasi kvaliteet kehvem ja väiksemaid klaasikilde kätte ei saa ning ka ringluse jalajälg on nii oluliselt suurem juba transpordi tõttu. Lisaks läheb selle käigus palju väärtusliku klaasi kaduma.  

Pane klaasikonteinerisse

  • klaaspudeleid
  • klaaspurke

NB! Ära pane klaasikonteinerisse:

  • aknaklaasi ega peegleid
  • kristalli ja opaalklaasi (kosmeetikatoodete pakendid)
  • portselani ega savi
  • plastikut
  • kuumuskindlat klaasi (ahjuvormid, kohvikannud)
  • hõõglampe jmt

Loe rohkem: https://pakendiringlus.ee/klaaspakend-miks-peaks-koikidest-teistest-materjalidest-eraldi-koguma/

Info edastaja Eesti keskkonnateenused