Biojäätmete käitlemine ja kompostimine

20.07.23

 
 
 

Biojäätmete väljasorteerimine olmejäätmetest on väga oluline.

Biojäätmetega segunenud olmejäätmed rikuvad ära ka sellised jäätmed, mida muidu saaks ringlusesse suunata ning kompostimisega saab tekkiva prügi kogust vähendada isegi poole võrra ning kompostimise lõpptulemusena tekib biolagunevatest jäätmetest muld, mida saab kasutada oma kinnistu haljastuses.

 

 

Biojäätmete üleandmise kohustusest jäätmevedajale vabastatakse ainult need isikud, kes oma kodus aia- ja toidujäätmeid komposteerivad, nemad eraldi biojäätmete konteinerit muretsema ei pea.

Hiljemalt 31.12.2023 muutub kõikjal Eestis biojäätmete eraldi kogumine  kohustuslikuks,  st asutustel, ettevõtetel, toitlustusasutustel, kortermajadel kui ka erakinnistute elanikel peab olema võimalus olenemata korterite arvust ja tekkekogusest biojäätmed jäätmevedajale üle anda.

Käesoleva aasta lõpuks peavad Haapsalus kõik jäätmevaldajad söögi- ja sööklajäätmed eraldi koguma, andma need üle jäätmevedajale või kompostima nõuetekohaselt koduaias. 

Teavita Haapsalu linnavalitsust kompostimisest.

Eeldatakse, et paljud kompostivad oma koduaias, kuid päris kindalt Haapsalu linn seda ei tea ja selleks ongi oluline, et kõik, kes oma kinnistul kompostivad, saaksid jäätmevaldajate registrisse registreeritud.

Haapsalu linn palub kõigil jäätmevaldajatel esitada kinnitus biojäätmete kompostimise kohta esimesel võimalusel. Kompostri või kompostimise kohta pildi lisamine kohustuslik.

Kinnituse kompostimisest saab esitada jäätmevaldajate registri iseteeninduskeskkonna kaudu kinnistu omanik või isik, kes on jäätmevaldajate registris jäätmevaldajaks registreeritud:

https://evald.ee/haapsalulinn/app/jaatmekaitlus/

 Haapsalu linnavalitsus annab nõusoleku 30 päeva jooksul.

Taotlust saab esitada kinnistu omanik.

Logi sisse ID-kaardiga, vali:
►Minu jäätmetekkekohad
►kompostimine
►vali kinnistu, kus kompostid
►taotle kompostimist
►vali fail (kompostrist pildi lisamine on kohustuslik) 
►kinnitused (tee linnukesed)
►ESITA kinnitus.

Kui arvuti kasutamise võimalus puudub, saab kinnituse kompostimisest esitada linnavalitsuses kohapeal või  täita Haapsalu linna kodulehel olev blankett  ja digitaalselt allkirjastatult saata hlv@haapsalulv.ee (koos fotoga kompostrist)

 

Lisaküsimuste korral pöörduda palun Haapsalu linna keskkonnaspetsialisti Briti Klimberg poole: Briti.Klimberg@haapsalulv.ee;  mob 53893591

Aia- ja haljastusjäätmeid võib edasi kompostida lahtiselt aunas või vastavalt hinnakirjale anda üle jäätmevedajale.

Jäätmevaldaja peab tagama,  jäätmemahutis olevad jäätmed vastavad selle mahutiga kogutavale jäätmeliigile, et tavaprügi konteinerisse ei satuks biojäätmed. Kui see on visuaalselt tuvastatav, siis on jäätmevedajal õigus konteiner jätta tühjendamata, tehes mittesobivast jäätmest foto ning teavitada probleemist, samuti rakendada konteineri tühjendamisel 1.0- kordset teenustasu.

 

Jäätmevaldaja peab teavitama, kas ta annab biojäätmed jäätmevedajale või komposteerib.  Kui jäätmevaldaja pole hiljemalt 31.12.2023 esitanud taotlust biojäätmete kompostimisest jäätmevaldajate registris, arvatakse ta automaatselt biojäätmete üleandjaks. Sellisel juhul toimub biojäätmete vedu vastavalt veograafikule ning Haapsalu linna jäätmehoolduseeskirjas tühjendamise sagedusele ja mahuti suurusele kehtestatud nõuete alusel. Teenuse osutamise eest esitab jäätmevedaja  jäätmevaldajale arve vastavalt hinnakirjale.

Biolagunevate jäätmete äravedu on reguleeritud korraldatud jäätmeveoga, mis hõlmab ka biolagunevate jäätmete teenus. Hetkel pakub seda teenust Haapsalu linnas Ragn-Sells AS.

Teenuste hinnakirjaga saab lähemalt tutvuda siit:

https://www.ragnsells.ee/wp-content/uploads/2020/11/Hinnakiri_Haapsalu.pdf

Ragn-Sells soovitab biolagunevate köögi-ja sööklajäätmete kogumiseks kasutada standardseid plastkonteinereid suurusega 80L, 140L või 240L.

Jäätmed tuleb mahutisse paigutada pakituna paberist või täielikult biolagunevasse kotti. Biolaguneva koti paigaldab Ragn-Sells  töötaja mahutisse peale tühjendamist. Biolaguneva koti vahetamise teenustasu on märgitud hinnakirjas. Juhul kui kinnistu omanik ei soovi biolagunevat kotti, siis jäätmevedajat sellest kindlasti teavitada.

 

Biojäätmete nõuetekohane kogumine ja kompostimine lähtuvalt Haapsalu linna jäätmehoolduseeskirjale:

  • biolagunevad jäätmed tuleb  kompostida oma kinnistu piires;
  •  biojäätmed tuleb paigutada biojäätmete konteinerisse lahtiselt, pakitult paberist kotti või täielikult biolagunevasse kotti  (konteineritele ei ole piktogrammid kohustuslikud, kuid failid on vabakasutuses ning leitavad liigiti kogumise veebilehelt https://liigitikogumine.ee/et 
  • kompostitava materjali peab paigutama, ladustama ja käitlema tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning nii, et see ei põhjustaks kahjurite ja haisu levikut (palju kasulikku infot kompostimise kohta leiate aadressil www.kompostiljon.ee
  • köögi- ja sööklajäätmeid võib kohapeal kompostida ainult kinnises kahjurite ja lindude eest kaitstud kompostris;
  • Biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas;
  • kompostianum või komposter peab paiknema vähemalt 1,5 meetri kaugusel naaberkinnistust, kui naabrid ei lepi kokku teisiti ja vähemalt 10 meetri kaugusel kaevust;
  • Biolagunevate jäätmete kogumismahutisse võib panna tahkeid biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid ning biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid (jäätmekäitluse juhistest hea ja põhjalik ülevaade https://www.emu.ee/ylikoolist/roheline-ylikool/jaatmekaitluse-juhised/#Bioj%C3%A4%C3%A4tmed;
  • heitvee kogumis- ja settekaevu setteid ning käimlajäätmeid ei tohi kasutada komposti valmistamiseks ega laotada territooriumile

 

Toimetaja: ANNELI NÕUPUU

Biojäätmed

 

Hiljemalt 2023. aasta lõpuks hakkavad kehtima uued nõuded seoses biojäätmete liigiti kogumisega, seda kõigile kohalikele omavalitsustele, kes peavad korraldama biojäätmete tekkekohalt liigiti kogumist korraldatud jäätmeveo raames, juhul kui neid tekkekohal ei kompostita ja pole võimalik tekkekohal ringlusesse võtta. See tähendab, et kõigil elanikel, ettevõtetel ja asutustel on võimalus biojäätmeid jäätmevedajale eraldi üle anda.

 

 

MIKS ON VAJALIK BIOJÄÄTMED RINGLUSESSE VÕTTA?

  • Ringlusse saab suunata eelkõige liigiti kogutud jäätmeid. Kui visata kõik jäätmed hoolimatult segamini prügikonteinerisse, tekib sellest hiljem probleeme nii kohalikele omavalitsustele, jäätmekäitlejatele ja riigile, kuid ennekõike keskkonnale. Karmimad keskkonnanõuded on loodud just selleks, et vähendada keskkonnale ohtlike kasvuhoonegaaside tekkimist, mis biojäätmete prügimäele ladestamisel kaasneb.
  • Biojäätmete eraldi kogumisel, on teiste jäätmete kvaliteet kõrge. Pakendi- ja paberikonteinerid jäävad puhtaks. Kõik kogutu saab minna ringlusse.
  • Biojäätmetest tehakse kompostmulda ja biogaasi. Nii hoiab toitained ringluses ja kasutame vähem mineraalväetisi. Liigume ringmajanduse poole! Tore on mõelda, et rohelise bussi kütuseks on sinu kartulikoor.

Biojäätmete liigiti kogumine muutub kõigile kohustuslikuks alates 1st jaanuarist 2024. a

Millised on Haapsalu linna elanike kohustused?

Haaspsalu linnas on juba biojäätmete eraldi kogumine kohustuslik alates 5 korteriga kinnistutele, toitlustusteenust pakkuvatele asutustele (sh koolid, lasteaiad, haiglad, hoolekandeasutused, kohvikud, restoranid, sööklad), toidukauplused (üle 50 m2).

Maa- , hajaasustuse piirkondades saavad inimesed jätkata või siis alustada kompostimist. Kuna biojäätmete konteineri tühjendus peab toimuma vähemalt üks kord ühe kuu jooksul, suvekuudel isegi soovitatakse tihedamalt, siis ei pea mõistlikuks, et jäätmevedajad käiksid eraldi kaugemates maapiirkondades biojäätme konteinereid tühjendamas. Biojäätmete konteinerit tühjendab sama jäätmevedaja, kes tühjendab ka segaolmejäätmete konteinerit.

Tiheasustusaladel on võimalik liituda biojäätmete  äraveoga. Kes soovib, saab jätkata ka komposteerimisega või teha mõlemat.

Kõik liitujad ja mitteliitujad on linnavalitsusel näha jäätmevaldajaregistrist. Linnavalitsus teeb sügiseks eraldi taotlusvormi, mille kaudu saab teavitada, kui ei soeta biojäätmete konteinerit ning seega ei liitu ka äraveoga. Anname sügise alguses sellest aegsasti teada.

Biojäätmete kogumisel palume tugineda Haapsalu linna jäätmehoolduseeskirjale.

  • Biojäätmed on biolagunevad aia- ja haljastujäätmed ning köögi- ja sööklajäätmed.
  • Biojäätmed tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi selleks ettenähtud ja nõuetele vastavasse kogumiskohta või anda üle jäätmevedajale või kompostida tekkekohas vastavalt eeskirja nõuetele.
  • Biojäätmete kogumiseks peab olema eraldi konteiner ja tuleb üle anda jäätmevedajale.
  • Biojäätmed tuleb paigutada biojäätmete konteinerisse lahtiselt, pakitult paberist kotti või täielikult biolagunevasse kotti. Biojäätmete konteiner võib olla vooderdatud biolaguneva kotiga.
  • Biojäätmete konteinerisse on keelatud panna muid jäätmeid.
  • Biojäätmed tuleb üle anda jäätmevedajale sagedusega, mis väldib mahuti üle täitumist, haisu teket ja kahjurite levikut ning ümbruskonna reostust.
  • Korraldatud jäätmeveol kasutatavate biolagunevate jäätmete kogumismahutite maksimaalne suurus jäätmetekkekohtadel on kuni 240 liitrit, mida peab tühjendama vähemalt üks kord 14 päeva jooksul.
  •  Kinnistul tekkivaid biojäätmeid on lubatud kompostida oma kinnistu piirides.
  • Biolagunevad aia- ja haljastujäätmed võib kompostida lahtiselt kompostiaunas või kompostris.
  • Köögi- ja sööklajäätmeid võib kohapeal kompostida ainult kinnises kahjurite ja lindude eest kaitstud kompostris.
  • Kompostianum või komposter peab paiknema vähemalt 1,5 meetri kaugusel naaberkinnistust, kui naabrid ei lepi kokku teisiti ja vähemalt 10 meetri kaugusel kaevust.

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:

  • liha- ja kalajäätmed, sealhulgas kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad või nende koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, munakoored ning muud tahked toidujäätmed;
  • majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid;
  • toataimed, sealhulgas taimemuld, ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:

  • aia- ja haljastusjäätmeid;
  • toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid;
  • vedelikke;
  • suuri konte;
  • kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotte, kasutatud ühekordseid toidunõusid, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.

Kompostikast ja kompostimine

Kompostimine on hea võimalus eramajaomanikel käidelda oma aias tekkivaid biolagunevaid jäätmeid kui ka köögijäätmeid. See võimalus on olemas ka korteriühistutel, kui on olemas sellekohane ühine konsensus.

  • Kompostida tohib ainult biolagunevaid jäätmeid (sh. aiajäätmed, toataimed, toidujäätmed).
  • Toidujäätmeid on lubatud kompostida ainult kinnistes kompostrites või mahutites.
  • Kompostri kaugus aiast (kinnistu piirist) peab olema vähemalt 1,5 m, v.a juhul, kui naabrid ei ole kokku leppinud teisiti.
  • Biolagunevate jäätmete kompostimisel ei tohi tekitada inimese tervisele ja ümbruskonnale kahju ega põhjustada kahjurite ja haisu levikut.

Komposter võib olla nii ise ehitatud kui poest ostetud, soojustatud või soojustamata. Kompostimisest tuleb teavitada kohalikku omavalitsust, kes teeb vastava märke jäätmevaldajate registrisse. Kui nõuetekohasest kompostimisest pole omavalitsust teavitatud, võib jäätmevedaja alustada biojäätmete veoteenuse osutamist vastavalt eelnevalt saadetud veograafikule ja hinnakirjale. Kohalikku omavalitsust ei ole vaja teavitada, kui lisaks kompostrile on kasutusel ka biojäätmete konteiner, kuna ei ole soovi kõiki toidujäätmeid oma kompostrisse panna. Biojäätmete tekkekohas kompostimisel tuleb ka saadav kompostmuld omal kinnistul ise ära kasutada.

Biojäätmete konteiner

Kui biojäätmeid tekkekohas ei kompostita või kompostitakse vaid osa biojäätmeid, tuleb kasutusele võtta biojäätmete konteiner. Soovituslikult on biojäätmete konteiner pruuni värvi, et ei tekiks segadust jäätmete õigesse konteinerisse panemisel. Biojäätmete konteiner võib olla ka muud värvi, kuid sel juhul tuleb sellele panna biojäätmetele viitav kleebis. Biojäätmete konteiner võib olla (kuid ei pea olema) perforeeritud külgedega või filterkaanega, mõlemal juhul on eesmärgiks vähendada haisu teket konteineris. Biojäätmete konteineri on võimalik soetada kas jäätmevedajalt, edasimüüjalt või kauplusest. Konteiner peaks vastama standardile EVS-EN 840-1:2020, mis tagab, et see on kvaliteetne ja jäätmeveokiga mehaaniliselt tühjendatav. Kuna biojäätmed on rasked, siis on soovitav kasutada mitte suuremat kui 240L konteinerit, vastasel juhul võib konteiner tühjendamisel raskuse tõttu puruneda. 

Biojäätmed – juhis koduseks kompostimiseks

Biojäätmetest üldiselt

Biojäätmete sorteerimine

Kompostimisest

Jäätmekäitlusteenuste hinnakiri Haapsalu jäätmeveo piirkonnas