« Tagasi

Algas annetuskampaania Vabadussõjalaste auks

Haapsalu aukodanik Heino Noor, Kaitseliidu Lääne maleva pealik Arnold Juhans ja Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid korraldavad koostöös Riigiarhiivi teadur Ivar Kaiguga 10. septembril Haapsalu kultuurikeskuses näituse „Vabadussõjalaste märk Eesti poliitikas".  Näituse avamisel esineb ettekandega ka ajalooteadlane Jaak Valge.

Jaanus Karilaidi sõnul tuleb näitus Haapsalus eelkõige sellepärast,  et Haapsalu inimesed olid Vabadussõjalaste Keskliidu asutajaliikmed. „Tähtsaim on muidugi see, et me peaksime rohkem teadvustama Vabadussõjalasi kui mastaapseimat rahvaliikumist Eesti ajaloos. Saada oma põhiseaduse eelnõule üle 416 000 allkirja ilma kaasaja sidevahenditeta, see on fenomenaalne saavutus".

„Ükski näitus ei pretendeeri absoluutsele tõele, aga tasub meeles pidada, kui oskuslikult ja jõhkralt Konstantin Päts, Johan Laidoner ja Kaarel Eenpalu likvideerisid  suurima rahva tahte avalduse, poolehoiu ja kui meeleheitlikult oma võimu kindlustati" lisas Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid. „Pole kahtlust, et Eesti vastupanuvõime 1939-1940 oleks koos vabadussõjalaste tuumikuga olnud oluliselt kõrgem".

Näituse eesmärk on õppida meie ajaloo peatükkidest ja teha vastavaid järeldusi. Kui vigu ei tunnistata, siis on võimalik ka tänapäeval rahva tahtest üle tallata ja poliitika hakkabki toimima ainult kitsa grupi võimu nimel.

Paralleelid tänapäeva ühiskonda aitavad meil ehitada ausamat tulevikku.

Kõik kodanikud, kes hindavad ja austavad Vabadussõjalaste rolli Eesti poliitikas 1929-1934, võivad teha näituse toetuseks annetuse Haapsalu Linnavalitsuse kontole  EE241010602002431007 märksõnaga – „Vabadussõjalaste auks ja kiituseks".  

Lisainformatsioon:

Jaanus Karilaid

53428029